Rozhovor s naším členem v deníku Alarm

Lidé pracující v IT se potýkají s hromadnými vyhazovy, vyhrožováním o přesunu celého pracoviště do jiné země, ale i s netransparentní strukturou společností, kde působí.


Vojtěch z ICT odborů (jsou organizací Odborového svazu pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví), který není coby člověk ze sektorových odborů na svém pracovišti chráněn kolektivní smlouvou, se mnou proto mluvil pod podmínkou, že neuvedu jeho příjmení. Hovořili jsme o situaci lidí, kteří pracují v sektoru IT. O tom, jaké jsou jejich problémy a požadavky.


Jaký je základní rozdíl mezi odbory, které fungují jako sektorové a mezi těmi, které mají organizaci přímo na pracovišti. Kdybych například já vstoupila do sektorových novinářských odborů, jaký z toho můžu mít prospěch?

Hlavní benefit je možnost získávání členů přímo na pracovišti, i když tam odbory nejsou. Pak se snažíme dělat různá školení. Obecně jsou benefity menší, než když je odborová organizace přímo na pracovišti. Funguje-li tam odborová organizace a ti lidé jsou zároveň našimi členy, pak si to dělíme interně a vůči zaměstnavateli působíme jako ICT odbory. Ale jsou tam samozřejmě aktivní právě ti lidé, kteří u toho zaměstnavatele pracují. Takže je tam administrativní usnadnění, že není potřeba zakládat odborovou organizaci pro každou firmu. Co si od toho hlavně slibujeme, je větší koordinace postupů na jednotlivých pracovištích vůči zaměstnavatelům napříč celým IT sektorem. Domnívám se, že je to mnohem propojenější než v jiných svazech. Jiné svazy mezi sebou také komunikují, ale řekl bych, že ta struktura je u nás ucelenější.


Tomu rozumím, ale kdybych tedy byla členkou sektorových odborů a na mém pracovišti by nás bylo víc, mohlo by tam být nějaké kolektivní vyjednávání s naším zaměstnavatelem?

Ve chvíli, kdy je víc lidí z jednoho pracoviště a chtějí mít odbory na svém pracovišti, tak my za ICT oznámíme zaměstnavateli, že u něj působíme a snažíme se vyjednávat. V této době máme už několik takových firem, kde vyjednáváme.


Moje představa o IT sektoru je, že tam hodně lidí pracuje ve švarcsystému a zároveň, že mzdy jsou vysoké. Jaké jsou hlavní požadavky, nebo problémy, se kterými se lidé v tomto oboru setkávají?

Švarcsystém je jedním z problémů, my právě bereme i členy a členky, kteří jsou OSVČ a snažíme se vymýšlet, jak bychom mohli pomáhat i jim. Tam je to samozřejmě složité, protože už jen třeba požadavek na zveřejňování průměru mezd, které berou, tak tam už se dostáváme do situace, kdy podle českého práva děláme nějaké kartelové dohody. Taky dost záleží na konkrétních firmách. Našimi členy jsou techničtí pracovníci, kteří mají vyšší mzdy než velká většina jiných sektorů, ale v IT firmách jsou lidé i na administrativních pozicích, dost často existují call centra nebo helpdesky, na které se také soustředíme, a tam jsou ty peníze mnohem horší.


Celý rozhovor najdete v tomto odkazu - DENÍK ALARM