K založení odborové organizace jsou potřeba minimálně tři osoby. Pokud odborovou organizaci zakládají s cílem působit u určitého zaměstnavatele, tj. vykonávat práva odborové organizace při obhajobě a ochraně práv zaměstnanců a plnit roli sociálního partnera zaměstnavatele, musí:
Již ve fázi zakládání odborové organizace doporučujeme obrátit se na odborový svaz, který při vzniku odborové organizace poskytne profesionální právní pomoc a další nezbytnou asistenci.
Aby odborová organizace vznikla, je třeba provést následující kroky:
Rozhodnutí alespoň 3 fyzických osob (zakladatelů) založit odborovou organizaci.
Konání ustavující schůze zakladatelů, na které bude zvolen název odborové organizace, určeno její sídlo a schváleny její stanovy.
Zpracování zápisu z ustavující schůze (zakládací listiny), který bude obsahovat jména a podpisy zakladatelů a informaci o tom, že tyto osoby určitého dne rozhodly o založení odborové organizace s určitým názvem, a přijaly její stanovy.
Zpracování a odeslání písemného oznámení o založení odborové organizace příslušnému rejstříkovému soudu. K oznámení je třeba přiložit zakládací listinu a stanovy. Rejstříkový soud následně vyrozumí zakladatele o tom, že odborová organizace vznikla jako právnická osoba a bylo jí přiděleno IČ.
Svolání nejvyššího orgánu odborové organizace (například členská schůze – záleží na stanovách). Nejvyšší orgán v souladu se stanovami rozhodne především o statutárním orgánu odborové organizace (například zvolí výbor odborové organizace – opět záleží na stanovách).
Má-li odborová organizace zájem o členství v odborovém svazu, může již v této fázi výbor, případně předseda požádat o vstup odborové organizace do svazu. O žádosti rozhodne příslušný orgán svazu. Pokud svaz rozhodne o přijetí odborové organizace, může být nutné provést úpravu jejích stanov.
Aby odborová organizace začala působit u zaměstnavatele, je třeba, aby:
jejími členy byli alespoň 3 zaměstnanci, kteří jsou u určitého zaměstnavatele v existujícím pracovním poměru a
odborová organizace byla k působení u zaměstnavatele oprávněna podle svých stanov.
Odborová organizace začíná působit u zaměstnavatele v den následujícím po dni, kdy mu doručila oznámení, podle něhož splňuje výše uvedené dvě podmínky.
Toto oznámení je třeba učinit písemně a uvést v něm:
název, sídlo a IČ odborové organizace,
název statutárního orgánu odborové organizace a uvedení údaje o tom, kdo bude vůči zaměstnavateli za odborovou organizaci jednat,
skutečnost, že odborová organizace sdružuje alespoň 3 zaměstnance zaměstnavatele a je podle svých stanov oprávněna u zaměstnavatele působit.
Oznámení je třeba prokazatelně doručit zaměstnavateli.